The Cloud Provider

The Cloud Provider
  • Pražská 483, 397 01 Písek

Jak funguje ten skutečně správný cloud?

Cloud a obecně IT infrastruktura nabírají na důležitosti. A nejde jen o to, že technologie jdou kupředu.

Se stávající krizovou situací jde také o to, aby firmy dokázaly fungovat co nejefektivněji, optimalizovat, zajistit stabilitu a hlavně mít náklady pod kontrolou. A cloud je přece tou správnou volbou, která tohle všechno zařídí. Nebo je to jinak?

Pod slovem cloud je možné si na různých úrovních představit různé věci. Kdybyste někomu řekli, že si pořizujete auto, nebylo by to úplně jednoznačné. Jde o krásný luxusní sedan, robustní off-road, nebo třeba sportovní žihadlo, u kterého se počet V už nevejde na prsty rukou? Možností je spousta a je potřeba být konkrétní. A my tedy konkrétní budeme.

Pravděpodobně znáte vývoj IT infrastruktury - nejprve všechno fyzicky pěkně u sebe v kanceláři, pak přechod na virtuální servery. Vývoj jde dál a směřuje k virtuálnímu datovému centru. Proč? Přechod do virtuálního datového centra přináší výhody nejen pro IT oddělení, ale zejména přidává možnost managementu znatelně snížit náklady na provoz celého IT oddělení, zefektivnit procesy a mít plnou kontrolu nad všemi výdaji. Komu by se tohle nelíbilo? Na tyto tři oblasti se nyní podíváme blíže a pro pochopení, proč pro provoz IT infrastruktury existuje jen jedna správná volba, přidáme srovnání s fyzickou infrastrukturou a virtuálními servery. Udělat si závěr pak bude na vás.

Minimalizace nákladů v cloudu oproti fyzické infrastruktuře

První velkou úsporou pro společnost při přechodu do cloudu je zbavení se závislosti na fyzických serverech. Celé virtuální datové centrum je postavené nad reálným fyzickým datovým centrem, které spravuje tým odborníků. Veškeré prvky infrastruktury jsou několikrát jištěny proti výpadku a díky nepřetržitému dohledu je udržována ve stoprocentním stavu. Při provozu firemní infrastruktury ve VDC tak odpadá péče a starost o individuální prvky infrastruktury a zajištění jejich stability. Tyhle aktivity můžete s klidem přenechat odborníkům.

Správný cloud funguje tak, abyste se nemuseli starat o fyzickou infrastrukturu

Naproti tomu mít vlastní fyzické zařízení s sebou přináší značná rizika. Jakákoliv porucha hardwaru znamená odstávku společnosti. Finanční náklady zvyšuje množství času, který je potřebný na odstranění závady a výměnu poškozeného zařízení. Nejedná se jen o samotné servery a diskové úložiště. K výpadku může dojít i na prvcích síťové infrastruktury, záložním zdroji nebo chladícím systému. Samotná obsluha fyzických zařízení je také značně nákladná. Jakmile hardware zestárne, musí se zajistit výběr nového, jeho nákup, výměna a samotná migrace software. To je opět doprovázeno výpadkem služeb.

Minimalizace nákladů oproti virtuálním serverům

Velký podíl na úsporách patří efektivitě využívání zdrojů ve virtuálním datovém centru. Firma si může sama zvolit podle druhu činnosti, které zdroje potřebuje a jejich počet (CPU, RAM, SSD/HDD). Na základě konkrétního požadavku si IT technici sestaví vlastní virtuální stroje (instance) z alokovaných zdrojů. Cena je tedy vypočítána jen z reálně využívaných prostředků. Toto řešení je samo o sobě velmi ekonomické. Pokud situace vyžaduje rychlé navýšení zdrojů (předvánoční období, systémové testy, rozšíření sortimentu služeb), jsou k dispozici další prostředky k okamžitému využití. Stačí jen napsat email s požadavkem a česká podpora navýšení okamžitě zajistí.

CPU - jednotky virtuálních procesorů

RAM - množství virtuální paměti v GB

SSD - kapacita diskového prostoru na rychlých discích v GB

HDD - kapacita diskového prostoru na běžných discích v GB

Správný cloud funguje tak, aby se vždy přizpůsobil vám a tím snížil náklady

Virtuální servery fungují jinak. I když vám také umožní vybrat si počet zdrojů, které budete potřebovat, tak tyto zdroje jsou okamžitě přiřazeny konkrétnímu serveru (instanci). Některé servery lze nastavit tak, aby odpovídaly vašim potřebám, ale jen ve chvíli, kdy je spouštíte. Jejich další přizpůsobení už není ve vašich možnostech. Musíte nastavit a koupit další server. V mnoha případech se ale stává, že na výběr z přesného počtu zdrojů nemáte a musíte zvolit “to nejmenší zlo”, tedy server, který se nejvíc blíží vašim potřebám. Kvůli této nepřizpůsobivosti v obou případech není virtuální server efektivní volbou provozu při použití více jak jednoho serveru.

Zvýšení efektivity ve správném cloudu

Dalším krokem pro snížení nákladů je v současné době umožnit zaměstnancům, aby mohli plnohodnotně pracovat z domova. S tím je spojená i potřeba mít co nejvyšší přenosové kapacity pro odbavení rostoucího počtu uživatelů přistupujících na webové služby. Tyto problémy znovu řeší VDC, které je napojené na páteřní optické trasy. Veškeré služby (webové aplikace, vzdálená plocha, terminálové služby, sdílené disky a databáze) jsou tak vysoce dostupné. Navíc, díky umístění centra v České republice mají tuzemské firmy a zákazníci velmi nízkou latenci. Neboli řečeno česky - vaše firemní systémy poběží jako na drátkách a veškeré fungování infrastruktury půjde jako po másle.

Správný cloud funguje tak, aby práci ulehčoval, ne přidělával

U vlastní fyzické infrastruktury vždy budete potřebovat někoho, kdo bude řešit lokální fyzické problémy. Navíc ne vždy jdou vyřešit svépomocí, takže se nejen snižuje efektivita, protože váš zaměstnanec řeší nějaký problém, ale zároveň tím nabíhají i náklady. Zároveň se také může stát, že fyzická infrastruktura odmítne spolupracovat, a v tu chvíli se o nějakých drátkách a másle ani nemůžeme bavit. Veškerá pozornost a energie se pak soustředí na problém a práce stojí.

Jak je to s efektivitou v cloudu a virtuálními servery

V momentě, kdy vaši technici dostanou do správy vlastní virtuální datové centrum, mají plnou kontrolu nad všemi virtuálními prvky (instancemi/servery, routery, sítí a firewallovými pravidly). Obtížnou úlohu udržet vysokou úroveň bezpečnosti usnadňuje webová grafická nadstavba. IT technici mohou přes webové rozhraní ovládat veškeré prvky a konfigurovat infrastrukturu jako službu. Vše je tedy na jednom místě a přehledně.

Správný cloud funguje tak, aby se vše dalo jednoduše ovládat z jednoho místa

K virtuálním serverům musíte přistupovat jako k individuálním službám a tím pádem je každý spravován samostatně. I když někteří poskytovatelé umožňují zaplatit si nadstavbu na jednotnou správu, tak se stále bavíme o tom, že si každý ze serverů a každou nadstavbu kupujete jako samostatnou službu a tím pádem nemůže být správa tak plynulá, jako u VDC, které je poskytované jako jedna služba se vším všudy.

Plná kontrola nad firemní IT infrastrukturou

Už jsme si ukázali, že virtuální datové centrum dává velkou volnost vašemu IT oddělení nastavit si pracovní prostředí podle potřeby. Ale VDC dává plnou kontrolu i vám jako manažerovi, a to bez nutnosti technických znalostí. Virtuální rozhraní, přes které je VDC spravované, obsahuje hlavní přehledovou stránku, kde si můžete na jednoduchých grafech ověřit, zda vaše oddělení používá zdroje tak, aby to bylo efektivní. Jistě, nějaká rezerva je vždy moudrým rozhodnutím, ale pokud by rezerva činila 0,5 % z alokovaných zdrojů, tak je potřeba optimalizovat - jednoduše, emailem, česky.

Správný cloud funguje tak, abyste ho plně ovládali a vždy věděli, na čem jste

U fyzické infrastruktury se jen ztěží můžeme bavit o tom, že někdo dokáže zkrotit toto “železo”, aby bylo plně pod kontrolou. Fyzické stroje, jejich komponenty a další prvky se mohou kdykoli porouchat a náklady v tu chvíli střílí do nebes. Navíc je vždy potřeba naddimenzovat výkon, protože se musí počítat se situacemi “co kdyby”. Tudy plná kontrola nevede.

A jak je to s virtuálním serverem? Je to přece cloudová služba, tak plná kontrola musí být v ceně. Problémem virtuálních serverů je nepřehledná fakturace. I když si na kalkulačce poskytovatele naklikáte přesně to, co potřebujete, tak buď se musíte upsat na několik let, aby ceny nebyly tak vysoké. Nebo musíte dokupovat některé prvky, aby se vám vaše uložené konfigurace nebo data neztratily při restartu serveru. A navíc je tu ještě jedna položka - přenos dat. Za každé datum, které ze serveru odejde nebo do serveru přejde, zaplatíte určitou částku. Takže se ciferník s dolarem neustále točí, protože server ke správnému fungování potřebuje odesílat kvanta dat. A nikdy tedy přesně nevíte, jak bude příští faktura vypadat.

Jak tedy funguje správný cloud?

Abychom to shrnuli, tou správnou volbou pro provoz IT infrastruktury je cloud. Ale ne jen tak ledajaký cloud, ale ten správný cloud. Cloud, který vám umožňuje

  • Přesně nadefinovat zdroje
  • Optimalizovat zdroje v jakémkoli bodě v čase
  • Platit jen za to, co potřebujete
  • Zefektivnit procesy IT oddělení
  • Spravovat celou infrastrukturu z jednoho místa
  • Dávat manažeru i IT oddělení plnou kontrolu nad náklady a prostředím

Tak už víte, který je ten správný cloud?

Opřete se o cloudové experty a domluvte si s námi konzultaci

Copyright @2022 The Cloud Provider. Všechna práva vyhrazena