The Cloud Provider

The Cloud Provider
  • Pražská 483, 397 01 Písek

IoT - chytré projekty pro chytrá města a firmy

Internet věcí je koncept, který se velmi ryhle rozšířil z technické sféry do té veřejné i komerční.

Využití ve veřejné správě

Když se řekne chytrý projekt, tak si někteří z nás představí kamery na parkovišti, které posílají na pouliční cedule počty volných parkovacích míst. To je ale jen takový základ, který pro místní obyvatele není až tak přínosný. Za to pro turisty, zvláště v dobách hromadných akcí, je to daleko zajímavější. Pro chytrá města však IoT (internet věcí) projekty nabízí mnohem více.

Vše, co jde měřit a vyhodnocovat, lze také převést do digitální podoby. Město díky chytrému řešení například získá přesná data o spotřebách energie v městských budovách či ve školách, které zřídilo.

Ve školách respektive v jednotlivých třídách lze měřit množství oxidu uhličitého, a tím přesně upozornit na nutnost větrat či zapnout vzduchotechniku. Případně rovnou zařídit větrání.

Je možné monitorovat a vyhodnocovat záležitosti odpadového hospodářství, počínaje mírou zaplnění kontejnerů až po sledování teploty či nestandardních reakcí na skládkách.

To má samozřejmě pozitivní dopad na finanční situaci města už jen proto, že představitelé města se můžou rozhodovat efektivně na základě tvrdých dat. Znamená to tedy méně chybných rozhodnutí a méně zbytečných nákladů. Například díky monitoringu spotřeby vody se předejde nadměrné spotřebě. Ta se dřív zjistila až při placení faktury.

Uplatnění IoT projektů v soukromém sektoru

Chytrá řešení mají však využití i v komerční sféře.

Společnost TCPro například potravinářské firmě monitoruje teplotu ve výrobě a ve skladech. A tím jí pomáhá dosáhnout certifikace, která je požadována zejména zahraničními odběrateli.

Velice důležitý je i monitoring chladících boxů na prodejnách. Samo o sobě to možná nezní nijak velkolepě, ale když se zákazník přiotráví z jídla, tak pro prodejny je doložení teplotní stability silná ochrana před možnými žalobami.

Dalším dobrým příkladem je monitorování brzdových systémů u velkých strojů. A vůbec, prediktivní údržba, tedy hlídání a vyhodnocování parametrů, které se týkají údržby důležitých strojů, je dnes pro firmy klíčovou prioritou. Když se zastaví stroj či linka, na kterou jsou navázány další linky a 20 až 50 lidí, jedná se o velký průšvih. Systémy TCPro dokážou odhalit odchylky již v zárodku a upozornit na ně kompetentní lidi nebo spustit krizové scénáře. Tak lze ušetřit velké náklady spojené s neplánovanou odstávkou.

Zajímavou záležitostí, na které se také právě pracuje, jsou tzv. chytré olejové nádrže. Zákazník chce vidět kdykoliv online stav oleje v nádržích, aby je mohl včas doplňovat. Asi není třeba zastírat, že tam, kde jsou nádrže na oleje, pohonné hmoty či čistící prostředky a odebírá z nich více lidí, se někdy stává, že mizí rychleji, než je zapsáno v dokumentech. S IoT řešením od TCPro je manažerům či majitelům vše hned jasné.

A v čem je vlastně výhoda, když jsou tyto chytré projekty v cloudu?

Projekty lze samozřejmě nastavit na serverech klientů. Avšak výhodou cloudové služby je to, že je stabilní a přístupná odkudkoliv. Když vypadne proud ve firmě, firemní servery nestíhají nebo ajťáci provádějí větší údržbu, tak se přeruší i monitorování. Naopak cloudy běží na více serverech najednou, což eliminuje riziko výpadku a v cloudových centrech jsou silné baterie či dieselové generátory, které celou službu podrží, než se vše stabilizuje.

Výhodou cloudové služby je i to, že si ji jednoduše pronajímáte a nemusíte znovu a znovu investovat do nových serverů a jejich fyzického i kybernetického zabezpečení.

Potenciál využití IoT řešení, jak ve veřejné, tak i v soukromé sféře, je zřejmý. Nechte si poradit od expertů, jak můžete IoT využít i Vy.

Copyright @2022 The Cloud Provider. Všechna práva vyhrazena