The Cloud Provider

The Cloud Provider
  • Pražská 483, 397 01 Písek

Manažer a IT - z nepřátel dobrými spojenci

Dá se říct, že manažeři nemají rádi firemní IT. Vypadá jako neuchopitelný kolos, který je drahý. Tedy takto to alespoň dříve bývalo.

Obecně se dá říct, že manažeři nemají rádi firemní IT. Je to neuchopitelný kolos, který je drahý a pořád něco potřebuje. Tedy takto to alespoň dříve bývalo. Fyzická infrastruktura nás naučila vnímat ji tímto způsobem, protože má požadavky na vysoké investice, vysoké a nejisté náklady a vyžaduje předpovídání bez možnosti později něco optimalizovat.

Virtualizaci se za těch několik let ještě nepovedlo tento stereotyp probourat. Tak se o to opět pokusíme. Pokud rozhodujete o IT, nebylo by fajn najít důvody, proč mít firemní IT v oblibě? Čtyři takové důvody jsme si pro vás připravili. Vycházejí ze základního principu fungování virtualizované infrastruktury v podobě virtuálního datového centra - flexibility.

Nechce po vás investice

Cloud, tedy i virtuální datové centrum, je služba a již tento základní prvek zajišťuje, že váš tým nemusí řešit žádné prvotní ani návazné investice na pořízení serverů a dalšího vybavení nebo jejich obnovy. Provozovatel cloudové služby je ten, který se musí o investice postarat.

Z toho také vyplývá, že vaši iťáci nemusí věnovat čas tomu, aby nacházeli nová zařízení, hledali tu nejlepší koupi nebo zajišťovali nákup, předání a instalaci zařízení do vlastní infrastruktury.

Pro vás, jako manažera, je to velká úleva, protože tento princip vede ke zvýšení efektivity. Vaše IT oddělení potřebuje provozovat vaši firemní infrastrukturu a díky cloudu na to má čas. Nikdo z techniků už nemusí běhat mezi servery a vyhledávat, kde se něco pokazilo. Místo toho v online prostředí zaměřují veškerou pozornost na provoz klíčové infrastruktury - firemního IT.

Šetří vaši provozní kapsu

Všichni rádi dostávají slevy a snižují náklady. Cloud vás tímto potěší pokud přecházíte z fyzické IT infrastruktury. Tato změna vede k velkým úsporám a například společnost Atos takto ušetřila 50 % nákladů na správu prostředí (více o jejich přechodu do virtuálního datového centra se dozvíte v případové studii Atos). Takové markantní změny jsou možné díky úplnému škrtnutí některých provozních nákladů, které souvisejí právě například s provozem serverů a relevantních zařízení.

Provozní náklady vám ale VDC může ušetřit i v případě, že přecházíte z více jednotlivých virtuálních serverů. Společnost DIKA servis přešla od zahraničního poskytovatele virtuálních serverů do virtuálního datového centra a již během přechodu viděla snížení nákladů o 50 %. Konečné ušetření bylo ještě o desítky procent vyšší (více si můžete přečíst v případové studii DIKA servis). Největším problémem, který DIKU stál hodně provozních nákladů, byly poplatky za přenos dat mezi jednotlivými servery. Pokud by servery byly zaměstnanci, tak DIKA byla nucena platit za to, když jeden druhému cokoli řekl, i kdyby to bylo pouze jedno slovo.

Někdy je velmi těžké vědět, kolik za IT infrastrukturu budete platit. Fyzická infrastruktura vás zaskočí dodatečnými náklady na správu, údržbu a opravy. Virtuální infrastruktura vás může zaskočit komplikovanými výpočty za jednotlivé zdroje a doplňkové služby. Virtuální datové centrum nic takového nedělá. Platíte za 3 základní parametry s jasně danou cenou a v případě doplňkových služeb se díváte na jednotlivé náklady navíc, které jsou vždy předem jasné. Žádné náklady na přenosy dat, žádná finanční penalizace za to, že si zvolíte měsíční fixní model , nebo model Pay-as-you-Go.

Nepředpovídáte nepředpovídatelné

Jak byste předpověděli, po jaké době se vám rozbije motor v novém autě? Jak byste odhadli, kdy sám od sebe odletí hydrant a začne se všude hromadit povodeň? Jak odhadnete, kolik minut za měsíc provoláte v práci?

Ani na jednu tuto otázku nelze kloudně spočítat odpověď. Do stejné kategorie spadají i otázky na životnost fyzické infrastruktury, náklady na její provoz a údržbu. Nelze spočítat něco, co není spočítatelné. Správa a opravy závisí na tolika faktorech, většinu z nich nemůžete ovlivnit, že je skutečně nelogické očekávat alespoň přibližný odhad v dlouhodobém horizontu.

Raději tedy než předem kupovat něco s určitou konfigurací, nedává větší smysl koupit nějaký základ a podle potřeby upravovat velikost prostředí? Raději než koupit server, a to i virtuální, který budu využívat na 20 % a možná po čtyřech letech se to zvedne na 40 %, tak proč nezajistit zdroje, které využiju na maximum a budu upravovat jejich počet, aby využití stále bylo na maximu? To je rozdíl mezi fyzickou infrastrukturou a virtuálními servery od virtuálního datového centra, které vám v každém okamžiku nabízí maximální přizpůsobivost potřebám.

Máte kontrolu nad IT, ne IT nad vámi

Virtuální datové centrum vám, jako manažerovi, dává možnost jednoduše kontrolovat, jestli jsou požadavky na změnu prostředí opodstatněné. Pomocí tří grafů můžete dělat rozhodnutí a zároveň kontrolovat, jestli je vše optimalizované. Zároveň jedním emailem na podporu můžete upravit velikost vašeho prostředí. Plná kontrola je základní vlastností virtuálního datového centra.

A co teď?

Pokud by vás zajímalo, jestli je pro vás cloudová infrastruktura virtuálního datového centra vhodná, náš kolega Pavel Pábl se s vámi rád spojí a vytvoří s vámi analýzu vašeho současného IT včetně doporučení, jak ho optimalizovat a zefektivnit.

Copyright @2022 The Cloud Provider. Všechna práva vyhrazena